OK
Dorsanco

مهندسی درسان

اندیشه های برتر جویای بهترین اند

 • 02634440950 - 09125631227
 •                                  

  آموزش اتصال دوربین مداربسته به کامپیوتر یا لپ تاپ  در این مطلب نحوه اتصال
  دوربین مداربسته به کامپیوتر یا لپ تاپ را خواهید آموخت. با توجه به متفاوت بودن نحوه انجام این کار در سیستم های دوربین مداربسته متفاوت، این مطلب نیز به چند بخش متفاوت تقسیم بندی شده است.


  به طور کلی  
  دوربین مداربسته به کامپیوتر در سیستم آنالوگ و تحت شبکه کاملا متفاوت است و البته در برندها و مدل های متفاوت از تجهیزات نیز جزئیات این آموزش میتواند تا حدی متفاوت باشد. در این آموزش سعی شده مراحل کلی کار برای تمامی برندها معرفی شود.

  توجه داشته باشید که این آموزش تنها جهت اتصال دوربین مدار بسته در شبکه داخلی (و نه اینترنت) نوشته شده است.

   


  اتصال سیستم دوربین مداربسته آنالوگ


  به طور در سیستم آنالوگ سیستم دوربین مداربسته به صورت مستقیم امکان اتصال به کامپیوتر را ندارند. در این سیستم شما باید دوربین های مدار بسته را به صورت غیر مستقیم به کامپیوتر متصل کنید. این کار می تواند از طریق دستگاه DVR  یا کارت DVR صورت بگیرد. از آنجا که استفاده از کارتهای DVR تقریبا منسوخ شده در این قسمت نحوه اتصال دستگاه DVR به کامپیوتر یا لپ تاپ را بررسی می کنیم.  مراحل کار

  1-دستگاه DVR را روشن کرده و با مانیتور به صورت مستقیم به منوهای آن دسترسی پیدا کنید.

  2-به منوی اصلی رفته و وارد قسمت Network یا شبکه شوید. (این قسمت معمولا در منوی تنظیمات یا Configuration است.)

  3-آدرس IP دستگاه را از این قسمت تنظیم کنید. این آدرس باید رنجی برابر رنج شبکه اصلی شما داشته باشد و قسمت آخر آدرس نباید مشابه هیچ یک از تجهیزات موجود در شبکه باشد. (در تصویر زیر نمونه ای از منوی شبکه یک DVR را می بینید. قسمت IP Address قسمتی است که باید تنظیم شود)   

  1-پس از تنظیم آدرس  IP آدرس انتخاب شده را یادداشت کنید.

  2-دستگاه DVR خود را از طریق یک کابل شبکه به صورت مستقیم یا از طریق سوئیچ به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل کنید.

  3-در کامپیوتر خود مرورگر Internet Explorer را باز کرده و ادرس IP دستگاه DVR را در قسمت نوار ادرس بنویسید. (برای مثال 192.168.1.10)

  4-در صورتی که قسمت های قبل را به درستی انجام داده باشید پنجره ای برای وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور برای شما باز می شود.

  5-کلمه عبور و نام کاربری دستگاه DVR خود را وارد کنید (همان کلمه عبور و نام کاربری که برای وارد شدن به DVR استفاده می کنید.)

  6-پس از وارد شدن احتمالا امکان دیدن تصاویر دوربین های مدار بسته را نخواهید داشت. پیغامی در زیر صفحه ظاهر خواهد شد که از شما درخواست می کند ActiveX مورد نیاز برای دوربین های مدار بسته دریافت کنید. بر روی آن کلیک کنید تا Activex از دستگاه دریافت شود.

  7-پس از دریافت و نصب ActiveX صفحه مرورگر را refresh کنید. تصاویر دوربین های مداربسته بر روی کامپیوتر شما قابل دسترسی خواهد بود.

   


  اتصال سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه

  در سیستم تحت شبکه دوربین مداربسته خود میتواند به صورت مستقل به شبکه کامپیوتری متصل شود و از این رو شما خواهید توانست به صورت مستقیم آن را به کامپیوتر متصل کنید. از انجایی که نحوه اتصال دستگاه NVR تا حد زیادی مشابه دستگاه DVR است و از این رو به آن اشاره نمی شود.
  مراحل کار

  1-تغذیه دوربین مدار بسته تحت شبکه را متصل کنید تا روشن شود.

  2- دوربین مدار بسته را با کابل شبکه به صورت مستقیم یا از طریق سوئیچ به کامپیوتر متصل کنید.

  3-از دفترچه دوربین مدار بسته آدرس IP پیش فرض آن را پیدا کنید. شرکت های مختلف معمولا تمام دوربین های مدار بسته خود را با ادرسی مشخص تولید می کنند. (اگر ادرس IP دوربین را نداشتید از نرم افزار IP Finder استفاده کنید.)

  4-آدرس IP کامپیوتر خود را به رنج آدرس دوربین مدار بسته ببرید.

  5-مرورگر Internet Explorer را باز کرده و آدرس IP دوربین مدار بسته را در قسمت نوار ادرس وارد کنید.

  6-در صورتی که مراحل را به درستی انجام داده باشید صفحه ای برای وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور باز خواهد شد. نام کاربری و کلمه عبور پیش فرض دوربین مدار بسته را از منوآل ان پیدا کرده و وارد کنید. (در صورتی که کلمه عبور را نداشته باشید کمی به مشکل خواهید خورد!)

  7-پس از وارد شدن به منوی دوربین مدار بسته به قسمت تنظیمات مراجعه کرده و آدرس IP دوربین مدار بسته را تنظیم کنید (به رنج معمول شبکه بیاورید).

  8-آدرس IP کامپیوتر خود را مجددا به رنج قبلی باز گردانده و به دوربین مدار بسته متصل شوید.
  اتصال با نرم افزار VMS یا CMS

  از انجایی که نرم افزارهای متفاوت ظاهر و تنظیمات کاملا متفاوتی دارند امکان اموزش اتصال به آنها وجود ندارد. بسیاری از نرم افزارهای VMS جدید به صورت خودکار دوربین مدار بسته شبکه یا DVR را شناسایی می کنند و کار نصب آنها از مراحل گفته شده ساده تر است.

  دلایل اصلی قطع تصویر دوربین مدار بسته بر روی کامپیوتر یا موبایل

  در بسیاری از موارد مشکل قطع تصویر دوربین مدار بسته مربوط به اینترنت می باشد و به راحتی این ایراد قابل تشخیص و برطرف نمودن است در پایین 4 مورد از موارد اصلی قطع بودن اینترنت میان دوربین مدار بسته و گوشی لیست شده است 
  قطع بودن اینترنت موبایل
  قطع بودن اینترنت DVR
  قطعی سیم بین دستگاه DVR و مودم
  فیلتر شدن IP  های سرور دوربین مدار بسته

  قطع بودن اینترنت موبایل
  در اولین گام اینترنت موبایل را چک کنید که آیا اتصال بین نت و گوشی شما برقرار می باشد یا خیر لازم به ذکر است با توجه به حجم بالای تصاویر دوربین مدار بسته علاوه بر وصل بودن اینترنت سرعت مناسب آن نیز مورد توجه است بنابراین یک سایت خارجی نسبتا سنگین را روی گوشی خود باز کنید تا از وصل بودن و سرعت مناسب اینترنت آسوده خاطر شوید

  قطع بودن اینترنت متصل به DVR
  در محلی که دوربین مدار بسته نصب شده یک عدد مودم اینترنت از طریق کابل به دستگاه متصل شده است باید چک کنید که حجم اینترنت به پایان نرسیده باشد اینترنت وصل باشد و از سرعت و کیفیت خوبی برخوردار باشد این کار را می توانید با اتصال یک لپ تاپ به کابل شبکه خارج شده از مودم و باز نمودن یک سایت نسبتا سنگین خارجی تست نمایید

  قطعی سیم بین مودم و دستگاه DVR
  در بسیاری از موارد بخصوص زمانی که سیم مابین مودم و DVR محکم به جایی مهار نشده باشد ممکن است سوکت این سیم از پشت مودم یا دستگاه ضبط تصاویر خارج شده باشد ابتدا چک نمایید سوکت ها به درستی جا خورده باشد اگر باز هم تصاویر بر روی گوشی موبایل مشاهده نشد سلامت کابل شبکه را با اتصال یک لپتاپ به مودم مورد بررسی قرار دهید

  فیلتر شدن IP  های سرور دوربین مدار بسته
  تا کنون چندین مرتبه IP های مربوط به یک سرور یک برند خاص دوربین مدار بسته به اشتباه در کشورمان فیلتر شده البته این فیلترینگ موقتی بوده و پس از پیگیری های شرکت وارد کننده آن برند رفع فیلتر شده برای رفع این مشکل یا باید صبور باشید تا نامه نگاری ها جواب دهد و مشکل فیلترینگ برطرف شود و یا می توانید از نرم افزار تغییر IP استفاده کنید